– Thời gian tải các file lớn, video hay ứng dụng đồ họa phức tạp sẽ giảm một cách đáng kể.
– Đầu tư vào ST12000NM000J, bạn sẽ cảm nhận ngay sự khác biệt trong từng thao tác.
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Seagate |
| Series | Exos |
| Model | ST12000NM000J |
| Capacity | 12TB |
| Form Factor | 3.5″ |
| Reliability / Data Integrity | |
| Vibration, Non-Operating: 10 Hz to 500 Hz (Grms) | 5 |
| MTBF | 2,000,000 Hours |
| Reliability Rating @ Full 24×7 Operation (AFR) | 0.44% |
| Non-Recoverable Read Errors per Bits Read | 1 Sector Per 10E15 (Maximum) |
| Power-On Hours per Year | 8,760 |
| Bytes Per Sector | 512 |
| Performance | |
| Spindle Speed | 7200 RPM |
| Interface Access Speed (Gb/s) | 6.0, 3.0, 1.5 |
| Sustained Transfer Rate OD (MB/s, MiB/s) | 215 (Maximum) |
| Average Latency | 4.16 ms |
| Interface Ports | Single |
| Rotational Vibration | 12.5 @ 1,500 Hz (rad/s) |
| Power Consumption | |
| Idling Average | 7.1 W (Average) |
| Average Operating Power | 12.91 W |
| Power Supply Requirements | +12 V and +5 V |
| General | |
| Features | Humidity Sensor |
| SuperParity | |
| Low Halogen | |
| PowerChoice Technology | |
| PowerBalance Technology | |
| Advanced Write Caching (2M Internal NOR Flash) | |
| Operating Temperature | 5°C – 60°C |
| Shock | Operating (Read/Write): 70/40 Gs |
| Non-Operating (1ms/2ms): 150/300 Gs | |
| Dimensions | 26.1 x 101.85 x 147 mm |
| Weight | 716 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
CÔNG TY TNHH GIẢI PHÁP CÔNG NGHỆ TELIT
4F Bùi Minh Trực, Phường 5, Quận 8, Tp.Hồ Chí Minh